Sektörel Yayıncılık

Service Images
Sektörel Dergiler Nedir? / Sektörel Yayınlar Nedir?

Genel olarak sadece bir sektörü irdeleyen ve hedef kitlesi sadece yayın yaptığı sektörle ve hizmet verdiği sektör sanayisi ile sınırlı olan dergi, gazete, (internet sitesi, televizyon, dijital dergi ve Web TV) gibi yayınlara sektörel yayın denir.

Sektörel alanlarda sektörel yayıncılık yapan medya kuruluşlarına da sektörel yancılar denir.

Örnek olarak sadece demir çelik sektörüne yayın yapan Demir Çelik Store dergisini gösterebiliriz.

Dergi sadece demir çelik sektöründe çeliği üreten ve çeliği alıp yarı mamul haline getirip satışını yapan firmaların reklam ve haberini yapmaktadır. Aslında demir çelik dergisi sadece demir çelik sektörünü ilgilendiriyormuş gibi görünse de genelde sektörün üçayağı vardır.

Birincisi demir çelik üreten ve satan firmalar ikincisi ise demir çelik kullanan imalatçı firmalar üçüncü boyutu ise bu ana sektörlerin çalışmasını işlemesini sağlayan firmalar ki bunlar onlarca sektörden oluşan yan sanayi firmalarıdır.

Örneğin çeliği işleyen ürüne dönüştüren metal işleme makinaları veya demir çelik Üretiminde ve mamul üretimine geçiş deki diğer yan sanayi ürünleri ki sektörel yayıncılık bu üç durumunda gözetmek durumundadır.

Çeliği üreten, satan firmalar satış yaptığı ürünleri alıcı imalatçı firmalara ürünlerin avantajlarını özelliğini sunarken, alıcı imalat yapan üretici firmalarda demir çelik kullandığı alanlarda doğru ürünü nasıl daha ekonomik şartlarsa sürdürülebilir şekilde alırımın yollarını aramaktadır.

Service Images

Sektörel Yayınlar

Sektörel yayınlar bu devrede ortaya çıkar ve alıcıyla, üretici arasında köprü görevi görür. Demir çelik firması ürünlerini sektörel yayınlara reklam ve haber yaparak imalatçı firmaya tanıtır. İmalatçı alıcı firmalar ise doğru ürünün doğru zaman da daha rekabetçi ve ekonomik şartlarda ürüne ulaşmak için dergileri takip eder sektörel yayıncılar da dağıtımını buna göre düzenler.

DCS

Firmalar sektörel derginin ilgili sektörün uzmanı olduğundan çıkan haber ve makalelerde konunun uzmanlarınca değerlendirmelerinden dolayı konu üzerinde daha etkin ve daha doğru bilgiyi dergiler aracılığıyla daha öz ve net olarak alırlar yeni çıkan ürünler hakkında bilgi sahibi olur. Rakipleri ve sektörün dünyadaki gelişimi hakkında bilgi edinmiş olur. Buradan sektörel yayınların sadece firmaları tanıtması dışında firmalara daha ekonomik şartlarda reklam ve haber yaparak sektörün-pazarın gelişmesinde doğru bilgi üretilmesinde stratejik bir unsuru olduğunu söyleyebiliriz.

KALIP

Dergi dağıtımını Türkiye genelindeki üretici-satıcı firmaların dışında özellikle demir çelik kullanan firmalara gönderilmesi gerekir. Sektörel dergiler aracılığıyla çeliği üreten satan firma ile nihai mamul yapan firmalar ve aracı kurumlar birbirlerini pozitif olarak dönüştürler.

MAKINA

Sonuç olarak sektörel yayın, ülke ekonomisine ve hizmet verdiği sektöre, Hedef Kitleye 'doğrudan' katkı üretir, sektörü büyütür reklam veren firmaların bilinirliğini artırır marka değerini yükseltir pazarlamasını ve satışını destekler.İletişim için tıklayınız.