E-Ticaret Yönetimi

Service Images

Günümüzün giderek zorlaşan rekabet ortamında müşteri ilişkilerini verimli ve etkili bir şekilde yönetmek büyük önem kazanıyor. Müşteri ilişkileri yönetiminde markaların en çok dikkat ettiği noktamüşteri edinme oranını artırmak ve mevcut müşteri kayıplarını azaltmak.

E-Ticaret’te müşteri ilişkileri yönetimi noktasında hızlı müdahale sıkıntılar yaşayan markalar ciddi anlamda müşteri kaybı yaşayabiliyor. Bir ürün ya da hizmet satın aldıktan sonraki aşama olan satış sonrası destek bu zamanda çok önemli.

Müşteriler, öncelikle, satın aldıkları ürünü sorunsuz kullanmak istiyor. Periyodik kontrol yapılması gerekmeyen ürünlerde, televizyon, su ısıtıcısı gibi, müşterilerin en çok aradıkları, satın aldıkları ürünü biçilen ömür süresince sorunsuz kullanılabilmek.

Service Images
Service Images

Müşterilerin en çok önem verdikleri ikinci bir konu ise, ürünle ilgili şikayetleri en kısa sürede aktarabilecekleri bir ilgili bulabilmek. Kullanıcının şikayetinin dinlenmesi, kendisine açıklayıcı bilgi verilmesi, çoğu zaman müşteri ile iyi ilişkilerin sürdürülmesine yardımcı oluyor.

Kullanıcının bu ihtiyacının farkında olan firmalar, müşterilerin dilek ve ihtiyaçlarını aktarabilecekleri, gerektiğinde 24 saat hizmet veren telefon hatları açıyorlar.

Müşteri ilişkileri yönetiminde belli bir standart yakalamış olan markalar ile tüketiciler arasında bir bağ oluşuyor. Şikayetlerinin kısa sürede çözüldüğünü gören tüketiciler daha sonraki ürün tercihlerinde de aynı markaya yöneliyor.

Markaların satış sonrası hizmet kapsamında sundukları temel çözümler ise;
  • Yardım Masası
  • Çağrı ve Şikayet Yönetimi
  • Sosyal Medyada Müşteri İlişkileri Yönetimi
  • Bloglar Aracılığı İle Müşteri İlişkileri Yönetimi
  • Saha Hizmetleri Otomasyonu ve Mobil Çözümler
  • Satış Sonrası Hizmetler Analitik
  • Ürün Satışı Sonrası Mennuniyet Analizi
Service Images